Legalny i bezpieczny biwak w lesie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

0
Legalny i bezpieczny biwak w lesie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Polacy coraz mocniej interesują się biwakowaniem i sztuką przetrwania. Nadal w sieci brakuje rzetelnych informacji na temat legalnego, a także bezpiecznego rozbijania biwaku w lesie. Dlatego postanowiliśmy to zmienić i dzisiaj dowiesz się, jakie zachowania warto praktykować przebywając w środowisku naturalnym oraz gdzie dokładnie w Polsce możesz spędzić miło weekend wśród przyrody. 

Szanuj naturę - to zasada numer jeden biwakowania

Jeśli chcesz do tematu podejść profesjonalnie, musisz zdawać sobie sprawę, że środowisko osób zainteresowanych buscraftem, survivalem, a nawet zwykłym biwakowaniem w lesie ma swoje określone zasady. Pierwszą i najważniejszą z nich jest szacunek do środowiska naturalnego. Dlatego o wszelkich formach wandalizmu, nadmiernego wycinania drzew, hałasowania, śmiecenia, rozpalania ognisk w niebezpieczny sposób należy zapomnieć! Poza tym w Polsce stworzono specjalne obszary, gdzie legalnie można uprawiać survival i bushcraft, więc w tych lokalizacjach również możesz rozbić biwak w lesie.

Bądź samowystarczalny i przygotowany na wszystko

Przebywanie w środowisku naturalnym z góry stawia człowieka na słabszej pozycji. Gdy przebywasz w mieście, możesz nabrać poczucia, że jesteś sprawny i przygotowany na różne sytuacje. Jednak las, góry, lub zwykła polana za miastem, mogą szybko to zweryfikować i okazać się wyzwaniem. Dlatego biwak w lesie musi być dobrze przemyślany i do wszystkiego należy podejść z pokorą. W związku z tym warto zrobić wiele, żeby być samowystarczalnym. Odradzamy wybierać się do lasu jedynie z nożem i plecakiem, choć takie sugestie można znaleźć na różnych forach internetowych. Jest to skrajnie nierozsądne i należy tego unikać. Wykorzystaj dostępny na rynku sprzęt do ułatwienia sobie zadania.

Kup dobre buty i plecak na swój pierwszy biwak w lesie

Do swojego pierwszego biwaku w lesie trzeba być dobrze przygotowanym. Absolutne minimum sprzętu składa się z dobrych butów i plecaka taktycznego. Założenie jest bardzo proste - jeśli nie będziesz mógł wygodnie chodzić, obetrzesz sobie stopę lub skręcisz kostkę, automatycznie przestajesz być mobilny. Zaczynasz potrzebować pomocy, a trzeba tego uniknąć. Drugim bardzo ważnym elementem wyposażenia jest plecak taktyczny, który dostępny jest w wielu modelach.

Na początek najlepszym wyborem są wersje o średniej pojemności od 30 do 50 l. Taki rozmiar w zupełności wystarczy do spakowania wszystkiego, co najpotrzebniejsze na maksymalnie trzydniowy wyjazd na biwak w lesie. Większe plecaki rekomendujemy dla bardziej doświadczonych osób. 

Zadbaj o własne bezpieczeństwo. Apteczka, krzesiwo i karimata są obowiązkowe

Przebywanie na biwaku w lesie, to trudniejszy dostęp do osiągnięć cywilizacji, nawet jeśli parking, gdzie zostawiłeś swój samochód, jest niedaleko. W nocy wszystko jest trudniejsze i wydaje się dużo dalej, a to z reguły wtedy dzieją się wszelkie obrażenia. Dlatego musisz być samowystarczalny i przygotowany. Na rynku dostępne są apteczki pierwszej pomocy do survivalu, które są wodoodporne i zawierają podstawowe wyposażenie do opatrywania ran.

Obowiązkowe w głuszy jest także krzesiwo, ponieważ zapewni Tobieźródło ciepła i światła. W trosce o swój komfort warto wziąć ze sobą karimatę oraz termoizolacyjną płachtę biwakową. Osłoni Cię ona przed wiatrem i chłodem. Jeśli chcesz spędzić w lesie noc, dobrze mieć ze sobą hamak. Lepiej w lesie spać nad ziemią dla własnego bezpieczeństwa.

W Polsce legalnie możesz uprawiać bushcraft i survival

Jeszcze do listopada 2019 roku sympatycy sztuki przetrwania i biwakowania w lesie przebywali w szarej strefie. Obecnie są przepisy, a także miejsca, które pozwalają na regularne przebywanie na terenach różnych nadleśnictw w całym kraju. Tam w stosunkowo bezpiecznych warunkach można uprawiać survival, bushcraft lub zwykłe biwakowanie. 

O swojej obecności w lesie trzeba poinformować nadleśnictwo

Jeśli chcesz rozłożyć biwak w lesie, musisz spełnić dosłownie kilka wymogów regulaminowych. Przede wszystkim trzeba skontaktować się z nadleśnictwem, na którego terenie zamierzasz przebywać. Wystarczy napisać maila o terminie przybycia oraz dacie opuszczenia lasu wraz z miejscem, gdzie planujesz spędzić ten czas. My dodatkowo rekomendujemy podać dane kontaktowe do siebie i bliskiej osoby, dla bezpieczeństwa. 

Biwak w lesie. Poznaj najlepsze miejsca w Polsce

Trudno w jednym tekście wymienić wszystkie lokalizacje, gdzie legalnie możesz biwakować w lesie. Na pewno najwięcej miejsc znajduje się na północy Polski, tuż przy samym Morzu Bałtyckim. Taki obszar ciągnie się od ujścia rzeki Wisły do morza na zachodzie, aż do Elbląga na wschodzie. Stegna, Mikoszewo oraz północny-wschód od Elbląga, tam znajdziesz morski klimat. Dla zwolenników tajemnic, gór i obcowania z naturą, ciekawą lokalizacją będą tereny w okolicy Świeradowa-Zdrój. Natomiast jeśli ktoś szuka nieco bardziej nizinnych obozowisk, powinien skierować swoje poszukiwania w sąsiedztwie Gorzowa Wielkopolskiego i Puszczy Noteckiej. Tam rozciągają się piękne lasy z nieco piaszczystym podłożem. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl