Kurtka puchowa - nie piorę bo zniszczę puch! Fakt czy Mit?

0
Kurtka puchowa - nie piorę bo zniszczę puch!

Kurtka puchowa - nie piorę bo zniszczę puch! Obalamy tą teorię!

Zima za oknem a na naszej stronie pojawiły się w sprzedaży kurtki puchowe i wyprzedają się jak świeże bułeczki. Ale czy wiesz jak o nią zadbać? Czy kurtkę puchową można uprać w pralce? Jak zadbać o puch? Jak zaimpregnować kurtkę aby posłużyła nam przez kilka sezonów? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. 

Kurtki puchowe posiadają świetne właściwości termoizolacyjne, ich największą zaletą jest fakt, że są bardzo lekkie. Niestety wadą jest, że podczas niewłaściwego prania czy dużego wystawienia na wilgoć i wodę puch się zbryla, przez co będzie nierównomiernie rozprowadzony, a kurtka straci swoje właściwości i wizualnie nie będzie już dobrze wyglądać.

 

Pranie kurtki w pralce. Niemożliwe? A jednak!

Ostatnio otrzymujemy od Was w tej kwestii wiele pytań. Czy można prać kurtkę puchową w pralce? Odpowiedź: TAK! I taki sposób czyszczenia będzie dla niej najlepszy. Jednak nie wystarczy, że wrzucisz ją do pralki i wypierzesz jak skarpetki. Do kurtki puchowej należy podejść w odpowiedni sposób. Przede wszystkim sprawdzaj metkę, niejednokrotnie znajdziesz na niej zakaz prania chemicznego, które wydawałoby się być najlepszą formą czyszczenia. Kurtki puchowe powinno prać się wybierając delikatny program oraz niską temperaturę (ok. 30oC).  Pamiętaj, aby do prania użyć środka przeznaczonego do prania kurtek puchowych lub łagodnych płynów piorących. Środki, których używasz na co dzień mogą niekorzystnie wpływać na zewnętrzny materiał syntetyczny. Kluczem do sukcesu podczas prania kurtki puchowej są PIŁECZKI tenisowe, ping-pong'owe lub specjalne piłki do prania. Podczas obracania bębna piłeczki będą rozbijały puch i unikniesz jego zbrylenia.

 

Przed włożeniem kurtki do pralki

Bardzo ważna kwestia! Przed rozpoczęciem prania wyczyść zalegający w pralce proszek czy płyn, który może zniszczyć Twoją kurtkę. Nie zapomnij również o opróżnieniu wszystkich kieszeni, nawet najmniejszy przedmiot może uszkodzić materiał i kurtka straci swoje właściwości i wygląd. Zapnij wszystkie kieszenie i zamki - nie zapomnij o tych zapinanych na guziki, rzepy czy napy. Dzięki temu kurtka zachowa swoją formę, a zapięcia nie wyłamią się i nie uszkodzą materiału.

 

Suszenie

Wydawałoby się, że w tym momencie już Twoja kurtka puchowa jest czyściutka i można powiesić ją na suszarce i po problemie. Nic bardziej mylnego. Jeżeli nie masz suszarki bębnowej i nie możesz ustawić długiego cyklu suszenia w niskiej temperaturze, musisz uzbroić się w cierpliwość. Po wyciągnięciu kurtki z pralki należy rozłożyć ją na płasko na suszarce (tak by pod spodem był przewiew) w pomieszczeniu, które jest dobrze wentylowane. Suszenie trochę potrwa i nawet jeżeli będzie Ci się wydawało, że kurtka jest już sucha to strzepnij ją i obróć na drugą stronę i poczekaj jeszcze drugie tyle.

 

Aaaa moja kurtka po praniu nie wygląda jak wcześniej!

Nic się nie martw! Kurtka świeżo wyciągnięta z bębna będzie wydawała się być znacznie mniejsza - odchudzona. Spokojnie! Naturalne wypełnienia mają prawo się skompresować. Po całkowitym, odpowiednim wysuszeniu kurtka będzie jak nowa, warto ją strzepywać i ugniatać podczas suszenia, tak by puch układał się równomiernie.

Jeżeli do tej pory myślałeś, że kurtkę można wyprać wyłącznie w pralni chemicznej za miliony monet to mamy nadzieję, że spróbujesz łatwiejszego sposobu. Po pierwsze zanim odetniesz tą gryzącą metkę to ją przeczytaj i sprawdź jak wyprać daną rzecz, zwłaszcza jeżeli jest to odzież techniczna. Pamiętaj, że kurtkę puchową trzeba prać i nie należy się tego obawiać. W przypadku naturalnego puchu możesz ją odświeżać tak często jak tylko tego potrzebuje, w przypadku puchu syntetycznego raczej staraj się to robić rzadziej np. raz w sezonie. Odpowiednio wyprana, wysuszona i zaimpregnowana odzież będzie służyła Ci długie lata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl