Komu i do czego potrzebny jest plecak ucieczkowy?

0
Komu i do czego potrzebny jest plecak ucieczkowy?

Choć raczej nie grozi nam apokalipsa zombie, każdemu mogą przydarzyć się sytuacje wymuszające szybką ewakuację z domu. Wtedy nie myśli się o tym, co ze sobą zabrać, gdyż ochrona zdrowia i życia najbliższych staje się priorytetem. Gdyby jednak każdy z nas posiadał plecak ucieczkowy, z pewnością łatwiej byłoby odnaleźć się później w nowej sytuacji. Czym jest plecak przetrwania i co powinniśmy do niego spakować?

Szybka ewakuacja w czasie kryzysu

Przezorny zawsze ubezpieczony. W przypadku zagrożenia życia i konieczności ewakuacji z domu, to powiedzenie sprawdza się doskonale. Na wypadek tego rodzaju sytuacji warto mieć przygotowany survivalowy plecak ucieczkowy. Nie mówimy tu o wojnie czy kataklizmie, choć i takie scenariusze mogą kiedyś się ziścić, lecz o kryzysie bardziej przyziemnym. Wichury, pożary i powodzie zdarzają się w naszym kraju. Jeśli więc mieszkasz w obszarze zagrożonym, warto być przygotowanym do ucieczki. Pakowanie plecaka ucieczkowego to także forma zabawy i treningu. Z pewnością dzieci i młodzież z chęcią wezmą udział w takich zajęciach, które być może kiedyś uratują czyjeś życie.

72 godziny przetrwania

Ideą plecaka ucieczkowego jest umożliwienie przetrwania w czasie kryzysu trwającego 72 godziny. W tym czasie powinieneś dotrzeć do bezpiecznego miejsca. Nie będzie to możliwe, jeśli przecenisz swoje możliwości i przygotujesz zbyt ciężki pakunek. Dlatego przećwiczenie procedur i przygotowanie są tutaj kluczowe. Idealna waga wynosi do 30% Twojej, co łatwo obliczyć. Tyle udźwigniesz i nie odczujesz zmęczenia w trakcie długiego marszu. Trenując będzie Ci łatwiej zareagować w sytuacji kryzysu. W ten sposób przekonasz się też, że to, co początkowo wydawało Ci się niezbędne, z pewnością nie jest do czegokolwiek potrzebne.

Jak spakować plecak ucieczkowy?

No dobrze, ale co powinno znaleźć się w środku? Idąc za koniecznością zaspokojenia najważniejszych potrzeb człowieka, zacznij od przygotowania rzeczy, dzięki którym:

- zaspokoisz pragnienie oraz głód,

- utrzymasz temperaturę ciała i ogrzejesz się,

- schronisz się,

- będziesz mieć światło,

- skomunikujesz się z innymi i uzyskasz bieżące informacje,

- zadbasz o zdrowie.

Planując wyprawę lub szykując schemat ucieczki, uwzględnij mijane po drodze źródła wody i pożywienia. To pozwoli Ci dopasować ekwipunek, w postaci metalowych butelek na wodę i środków do jej uzdatniania. Z pewnością przyda się coś do rozpalenia ognia, który pomoże wodę przegotować, a ciału się ogrzać. Wsparciem będzie odpowiednia odzież termiczna oraz coś, co zaizoluje Twoje ciało od podłoża w trakcie odpoczynku. Pamiętaj o powerbanku, telefonie, latarkach, nożu i apteczce.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl