Jak optymalnie spakować plecak?

6
Jak optymalnie spakować plecak?

Jak optymalnie spakować plecak?

Sezon wiosennych trekkingów, wędrówek i biwaków powoli się zaczyna. Dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami co do pakowania plecaka. 

Odpowiednio spakowany plecak to podstawa każdej wyprawy, bez względu czy wybierasz się na kilkugodzinny trekking czy wielodniową wędrówkę. Jeżeli optymalnie go spakujesz pomieści znacznie więcej sprzętu niż może Ci się wydawać. My osobiście na spakowanie plecaka poświęcamy bardzo dużo czasu i Wam też to polecamy. Nigdy nie pakujcie się na ostatnią chwilę i nie chodzi tu nawet o to, że na 99 % czegoś zapomnicie, ale cały wyjazd będzie niekomfortowy. Będzie Wam zwyczajnie niewygodnie dźwigać nieodpowiednio spakowany plecak i zamiast czerpać radość i satysfakcję z wyjazdu będziecie myśleć żeby już go wreszcie zdjąć z pleców. Przed wyjazdem warto rozłożyć cały sprzęt i sprawdzić kilka wariantów spakowania, znaleźć ten który będzie dla Was najbardziej optymalny. Jeżeli nie macie doświadczenia w pakowaniu warto sporządzić sobie notatki, aby przy kolejnym pakowaniu uniknąć popełnionych błędów.

Dobrze spakowany plecak jest odpowiednio wyważony, a jego ciężar spoczywa na biodrach. Plecak nie może przesuwać się ani kołysać podczas marszu.

A teraz do sedna. Podzielmy plecak na trzy strefy:

  1. Strefa dolna – odpowiednia dla nieporęcznego sprzętu oraz przedmiotów potrzebnych dopiero w obozowisku (np. śpiwór, mata do spania, buty zapasowe).
  2. Strefa główna – warto w niej ulokować cięższe i większe przedmioty (żywność, kuchenka, zestawy do gotowania). Spakowanie ciężkich przedmiotów w tej strefie tworzy stabilny środek ciężkości skierowany w dół, a nie do tyłu. Jeżeli ciężkie przedmioty umieścisz zbyt nisko plecak będzie opadał i ciągnął mocno w dół, jeżeli zbyt wysoko sprawi, że plecak będzie się przechylał i ciągnął Cię do tyłu.
  3. Strefa górna – to miejsca dla rzeczy większych, które będą potrzebne na szlaku (kurtka ocieplana i przeciwdeszczowa, polar itd., niektórzy w tej strefie lubią mieć również namiot lub tarp, tak by w razie deszczu szybko rozbić obóz) .

Poza głównymi strefami mamy jeszcze kieszenie boczne, gdzie warto spakować najpotrzebniejsze przedmioty, te z których będziesz często korzystać, wyciągać (np. telefon, woda, przekąski, peleryna przeciwdeszczowa, dokumenty) . Warto tam spakować również przedmioty pierwszej potrzeby jak zestaw survivalowy czy apteczkę tak by były pod ręką.

Plecaki wyposażone są jeszcze w przeróżne pętle i taśmy można tam przymocować duże lub długie przedmioty jak np. kijki trekkingowe, karimatę i śpiwór czy hełm. My osobiście tego nie praktykujemy, bo podczas dłuższych wypraw bardzo drażnią nas wszystkie „dyndające” i obijające się przedmioty, ale to już kwestia indywidualna.

Kolejna wskazówka: plecak pakuj rzędami a nie kolumnami, wypełniaj wszystkie zakamarki tworząc stabilny i równomiernie rozłożony bagaż. Po spakowaniu całego sprzętu upewnij się, że ciężar jest równomiernie rozłożony z każdej strony. Na koniec ściśnij paski kompresyjne tak by zapobiec przesuwaniu się sprzętu podczas trekkingu.

Ważne! Jeżeli pakujesz jakieś paliwo sprawdź dokładnie czy korek i butelka, w której je transportujesz jest szczelna. Paliwo odizoluj od żywności – zabezpiecz przed rozlaniem. Warto spakować je wśród miękkich przedmiotów jak np. śpiwór.

Podzielcie się Waszymi doświadczeniami odnośnie pakowania plecaków. Czego unikać? A może jakieś złote rady?

Komentarze do wpisu (6)

20 czerwca 2022

http://slkjfdf.net/ - Iguhodta Emedugeji fku.khal.modernarmy.pl.nqc.vs http://slkjfdf.net/

20 czerwca 2022

http://slkjfdf.net/ - Egiqudzo Iicozizof ocd.deon.modernarmy.pl.rbj.cz http://slkjfdf.net/

20 czerwca 2022

http://slkjfdf.net/ - Iginuv Iteyuqoe psm.wqup.modernarmy.pl.ptz.gn http://slkjfdf.net/

20 czerwca 2022

http://slkjfdf.net/ - Oyewoye Elaawul fei.mjwi.modernarmy.pl.kxg.um http://slkjfdf.net/

20 czerwca 2022

http://slkjfdf.net/ - Ukiazipic Eqajiyatu uds.bojh.modernarmy.pl.ezu.wz http://slkjfdf.net/

20 czerwca 2022

http://slkjfdf.net/ - Asipenkuc Ilavugebi nyc.ethw.modernarmy.pl.znw.px http://slkjfdf.net/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl