Jak optymalnie spakować plecak?

1
Jak optymalnie spakować plecak?

Jak optymalnie spakować plecak?

Sezon wiosennych trekkingów, wędrówek i biwaków powoli się zaczyna. Dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami co do pakowania plecaka. 

Odpowiednio spakowany plecak to podstawa każdej wyprawy, bez względu czy wybierasz się na kilkugodzinny trekking czy wielodniową wędrówkę. Jeżeli optymalnie go spakujesz pomieści znacznie więcej sprzętu niż może Ci się wydawać. My osobiście na spakowanie plecaka poświęcamy bardzo dużo czasu i Wam też to polecamy. Nigdy nie pakujcie się na ostatnią chwilę i nie chodzi tu nawet o to, że na 99 % czegoś zapomnicie, ale cały wyjazd będzie niekomfortowy. Będzie Wam zwyczajnie niewygodnie dźwigać nieodpowiednio spakowany plecak i zamiast czerpać radość i satysfakcję z wyjazdu będziecie myśleć żeby już go wreszcie zdjąć z pleców. Przed wyjazdem warto rozłożyć cały sprzęt i sprawdzić kilka wariantów spakowania, znaleźć ten który będzie dla Was najbardziej optymalny. Jeżeli nie macie doświadczenia w pakowaniu warto sporządzić sobie notatki, aby przy kolejnym pakowaniu uniknąć popełnionych błędów.

Dobrze spakowany plecak jest odpowiednio wyważony, a jego ciężar spoczywa na biodrach. Plecak nie może przesuwać się ani kołysać podczas marszu.

A teraz do sedna. Podzielmy plecak na trzy strefy:

  1. Strefa dolna – odpowiednia dla nieporęcznego sprzętu oraz przedmiotów potrzebnych dopiero w obozowisku (np. śpiwór, mata do spania, buty zapasowe).
  2. Strefa główna – warto w niej ulokować cięższe i większe przedmioty (żywność, kuchenka, zestawy do gotowania). Spakowanie ciężkich przedmiotów w tej strefie tworzy stabilny środek ciężkości skierowany w dół, a nie do tyłu. Jeżeli ciężkie przedmioty umieścisz zbyt nisko plecak będzie opadał i ciągnął mocno w dół, jeżeli zbyt wysoko sprawi, że plecak będzie się przechylał i ciągnął Cię do tyłu.
  3. Strefa górna – to miejsca dla rzeczy większych, które będą potrzebne na szlaku (kurtka ocieplana i przeciwdeszczowa, polar itd., niektórzy w tej strefie lubią mieć również namiot lub tarp, tak by w razie deszczu szybko rozbić obóz) .

Poza głównymi strefami mamy jeszcze kieszenie boczne, gdzie warto spakować najpotrzebniejsze przedmioty, te z których będziesz często korzystać, wyciągać (np. telefon, woda, przekąski, peleryna przeciwdeszczowa, dokumenty) . Warto tam spakować również przedmioty pierwszej potrzeby jak zestaw survivalowy czy apteczkę tak by były pod ręką.

Plecaki wyposażone są jeszcze w przeróżne pętle i taśmy można tam przymocować duże lub długie przedmioty jak np. kijki trekkingowe, karimatę i śpiwór czy hełm. My osobiście tego nie praktykujemy, bo podczas dłuższych wypraw bardzo drażnią nas wszystkie „dyndające” i obijające się przedmioty, ale to już kwestia indywidualna.

Kolejna wskazówka: plecak pakuj rzędami a nie kolumnami, wypełniaj wszystkie zakamarki tworząc stabilny i równomiernie rozłożony bagaż. Po spakowaniu całego sprzętu upewnij się, że ciężar jest równomiernie rozłożony z każdej strony. Na koniec ściśnij paski kompresyjne tak by zapobiec przesuwaniu się sprzętu podczas trekkingu.

Ważne! Jeżeli pakujesz jakieś paliwo sprawdź dokładnie czy korek i butelka, w której je transportujesz jest szczelna. Paliwo odizoluj od żywności – zabezpiecz przed rozlaniem. Warto spakować je wśród miękkich przedmiotów jak np. śpiwór.

Podzielcie się Waszymi doświadczeniami odnośnie pakowania plecaków. Czego unikać? A może jakieś złote rady?

Komentarze do wpisu (1)

23 lipca 2022

Żadne strefy tylko rozkładacie wyposażenie na stole, łóżku! U mnie to wygląda tak: namiot - wąski, długi pakunek 1,1 kg, 5 litrów, śpiwór paczka 4-6 litrów, poniżej 1 kg, woreczek z materacem - 1 litr, 500 gram, woreczek z odzieżą do snu na chłodne noce (zabierany gdy takie są zapowiadane), woreczek z bielizna zapasową i skarpetkami, woreczek z dodatkową odzieżą (koszulki, czasem zapasowe spodnie), bluza dostosowana do warunków i pory roku, woreczek z poncho lub kurtką przeciwdeszczową, woreczek higieniczny (papier toaletowy, chusteczki dezynfekujące, pasta do zębów, szczoteczka, podstawowa apteczka, turystyczny ręcznik, ściereczki), worek na śmieci, organizer techniczny (kompas, GPS, latarka, zapasowe baterie, mini saperka, try-tytki, sznurek, osełka, folder, zapalniczka, woreczki na śmieci) razem 1kg i 1,5 litra objętości, czasem zapasowe obuwie też w worku. W tym wyposażeniu tylko woda ma stosunkowo dużą gęstość i trzeba zadbać by znalazła sie blisko pleców miedzy łopatkami - reszta jest wkładana tak by był łatwy i logiczny dostęp - np. najpierw wyjmuję namiot, potem materac a na końcu śpiwór. Tak więc na dole ląduje to co najmniej mi będzie w ciagu dnia potrzebne - śpiwór, materac, zapasowe obuwie, odzież do snu, dodatkowa odzież, bielizna a na górze to co może być potrzebne - organizer techniczny, higieniczny, coś od deszczu, bluza. Idealnie jeśli plecak ma sztywne plecy i paski mocujące ładunek. Plecaki na radio, wojskowe są przykładem jak powinno takie mocowanie wyglądać. Wtedy woda jest tam gdzie ją umieścimy. Polecam sobie samemu takie paski przyszyć wewnątrz. Do 30 litrów rzeczywistej pojemności wystarczy dostęp do plecaka tylko od góry. Przy większych warto mieć inne możliwości. Warto mieć łatwo dostępną kieszeń na mapę choć ja używam mapnika - jest wygodniejszy i pozwala na natychmiastowy dostęp do mapy. Polecam plecak z zewnętrzna komorą na system hydracyjny. To znacznie wygodniejsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl