Funkcjonalny scyzoryk na prezent dla fana survivalu. Sprawdź najlepsze propozycje!

0
Funkcjonalny scyzoryk na prezent dla fana survivalu. Sprawdź najlepsze propozycje!

Kupowanie prezentów jest pewną sztuką. Czasami znalezienie tego idealnego upominku może sprawiać nieco więcej trudności niż zwykle. Szczególnie gdy bliska Tobie osoba interesuje się wyjątkowymi rzeczami. Takim obecnie dość niszowym zajęciem jest survival. Jeśli wiesz, że spędzanie czasu w kontakcie z naturą dla solenizanta jest ważne, możesz kupić scyzoryk na prezent. To bardzo ważny element ekwipunku, a my podpowiemy, jakie modele są najlepszą propozycją dla fana survivalu. 

Dlaczego scyzoryk jest podstawą ekwipunku?

Być może uważasz, że zakup scyzoryka na prezent jest mało elegancki, jednak to nie jest do końca prawda. Szczególnie dla osób, które interesują się survivalem lub bushcraftem takie ostrze ma bardzo duże znaczenie. Dlatego jeśli zdecydujesz się na zakup tego rodzaju upominku, z pewnością zyskasz w oczach obdarowywanej osoby. Takie przekonanie wynika przede wszystkim z tego, że nóż, scyzoryk lub multitool pełnią w terenie bardzo ważną rolę. Jednocześnie służą one do obrony, czego również trzeba mieć świadomość, a także pomagają przygotować obozowisko i jedzenie. W lesie można nie mieć krzesiwa, menażki, albo namiotu, bo mając scyzoryk poradzisz sobie bez tego.

Poznaj najlepsze cechy scyzoryka 

Każde narzędzie jeśli ma być funkcjonalne, musi być przystosowane do konkretnej czynności. Podobnie jest ze scyzorykiem na prezent. Musisz zdawać sobie sprawę, jakie cechy ma dobre ostrze i do czego może się przydać, a wtedy dużo łatwiej podejmiesz decyzję, który model jest najlepszy. W przypadku scyzoryków istotna jest długość ostrza, kształt głowni, możliwość jego złożenia. Duże znaczenie ma funkcjonalność rękojeści oraz materiały, z jakich został wykonany cały scyzoryk. Oczywiście pod uwagę należy wziąć również cenę, która jest związana z przedstawionymi powyżej parametrami - im są one lepsze, tym oczywiście jest drożej. 

Ostrze powinno mieć maksymalnie 12 cm długości

W świadomości niektórych osób ludzie, którzy uprawiają survival, są na tym samym poziomie, jak komandosi za linią wroga. Dlatego muszą mieć długie i ostre noże, więc myślą, że scyzoryk na prezent powinien mieć podobne rozmiary. Jest to bardzo dalekie od prawdy wykreowanej przez amerykańskie kino, gdzie John Rambo przedziera się przez dżunglę z prawie pół metrową maczetą w dłoni. Z pewnością wyglądałoby to mniej efektownie, gdyby wyjął z kieszeni 12 cm scyzoryk składany, który dostał na prezent. Właśnie taka długość ostrza w zupełności wystarczy do funkcjonowania. Jest wygodna, nadaje się do cięcia drobnych elementów, strugania i przygotowania posiłków.

Dlaczego dłuższe klingi są pozbawione sensu?

Dla zobrazowania sytuacji przypomnij sobie o największym nożu kuchennym, jaki masz w domu. Wygląda efektownie, to prawda i dumnie prezentuje się w szufladzie lub na stojaku. Jednak nadaje się tylko do kilku czynności. Raczej trudno obrać nim ziemniaki, nie zacinając się, a do ścinania drzew również średnio się nadaje, choć jest duży. I na koniec funkcjonalność. Spróbuj schować bezpiecznie taki nóż, żeby przy schylaniu, upadku lub wyciąganiu czegoś z plecaka nie wbić go sobie, w jakąś część ciała. Jest to bardzo trudne.

Bardzo ważny jest kształt głowni i możliwość złożenia 

W praktycznym operowaniu scyzorykiem pomaga również kształt głowni, dlatego powinna być ona zaokrąglona i ostra tylko z jednej strony! To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób unikniesz rozcięcia sobie dłoni, a zaokrąglony kształt ostrza sprawia, że jest ono mniejsze i jednocześnie łatwiej je złożyć. Tutaj płynnie przechodzimy do składanych modeli, bo scyzoryk z założenia ma taką funkcję. W survivalowych kręgach toczą się dyskusje, czy to nie jest mniej praktyczne rozwiązanie od noży. Faktem jest, że trzeba mechanizm bardziej osłonic od błota i kurzu, w związku z tym najlepiej dokupić pokrowiec. 

Kształt rękojeści ma wpływ na funkcjonalność

Szukając scyzoryka na prezent, musisz wziąć pod uwagę także kształt rękojeści. Optymalnym rozwiązaniem są modele, które mają lekkie wycięcia na palce, ponieważ to poprawia pewność chwytu. Choć jest to cecha głównie noży, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy występuje element zapobiegający łatwemu zsunięciu się dłoni w kierunku ostrza. Takie zabezpieczenie ma bardzo duże znaczenie w przypadku obróbki drewna, bo wtedy z łatwością ręka może się obsunąć z rękojeści i rozciąć. Dlatego też wspomnieliśmy o tym, żeby klinga była zaostrzona tylko z jednej strony. Jeśli chodzi o wykonanie scyzoryka to najlepszym materiałem na rękojeść są tworzywa sztuczne lub aluminium, ponieważ są one odporne na warunki atmosferyczne. 

Scyzoryk na prezent może mieć krzesiwo lub latarkę 

Najnowsze produkty oferowane na rynku są wyposażone w coś więcej niż dobrej jakości ostrze. Z łatwością znajdziesz modele, które mają wbudowane krzesiwo lub latarkę. Zdarza się również, że te dwa akcesoria występują jednocześnie. W ten sposób ze zwykłego scyzoryka na prezent powstaje wielofunkcyjne narzędzie, które doceni każdy entuzjasta survivalu. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl