Kompas to przyrząd, który od wieków wykorzystuje się w nawigacji. To kompaktowe urządzenie jest niezastąpionym elementem wyposażenia każdego, kto planuje terenowe wycieczki. Bez wątpienia powinien znaleźć się w bagażu podróżnika, survivalowca czy turysty. Do czego służy kompas i jak działa ten przyrząd?
Kompas a busola – różnice
Współcześnie wszystkie przyrządy wskazujące kierunki świata nazywa się kompasami. Warto jednak wspomnieć, że kompas i busola to w rzeczywistości nieco inne urządzenia. Jaka jest różnica? Kompas jest zamkniętym pudełkiem o okrągłym lub prostokątnym kształcie, wewnątrz którego znajduje się igła magnetyczna i podziałka w stopniach. Busola jest dodatkowo wyposażona w urządzenie do celowania, które ułatwia wyznaczenie azymutu. Do czego służy kompas, a do czego busola? W praktyce oba przyrządy wykorzystuje się do wyznaczania kierunków. Używanie busoli daje większe możliwości, ale pełne zastosowanie jej możliwości wymaga znajomości podstaw nawigacji.
Do czego służy kompas?
Kompas to urządzenie, które umożliwia określenie czterech stron świata – północy, południa, wschodu i zachodu. Dzięki niemu w szybki i prosty sposób wyznaczysz północ, np. podczas wędrówki. Do czego służy kompas? Wiedza o tym, gdzie znajdują się konkretne kierunki geograficzne, jest niezbędna do korzystania z mapy. Kompas pozwala określić azymut, czyli kąt pomiędzy północą a kierunkiem marszu. Dzięki informacjom uzyskanym za jego pomocą będziesz w stanie odpowiednio odczytać mapę i wybrać właściwy kierunek dalszej podróży.
Kiedy warto mieć ze sobą kompas?
Kompas to przyrząd, który przydaje się w wielu okolicznościach. Świetnie sprawdzi się jako narzędzie nawigacji w terenie, w górach, podczas wędrówek, wycieczek rowerowych czy nawet w trakcie jazdy na nartach. Warto mieć go przy sobie na różnego rodzaju wyjazdach – szczególnie tych, na które wybierasz się samotnie lub w niewielkiej grupie. Zastanawiasz się, do czego służy kompas, skoro w dzisiejszych czasach niemal każdy posiada smartfon z nawigacją? Tradycyjny przyrząd to wyjście awaryjne, niezastąpione w sytuacji, gdy w telefonie wyczerpie się bateria lub stracisz zasięg. Takie niespodzianki zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie i wbrew pozorom, nie są rzadkie.