Co to jest EDC?
Zaczynając naszą przygodę z survivalem i militariami, kilka a nawet kilkanaście lat temu, trafiliśmy na "magiczny" skrót EDC. Wówczas ile stron internetowych, pasjonatów tyle było definicji tego pojęcia. Czym więc jest EDC? Moglibyśmy o tym pisać i pisać, ale ...
EDC to nic innego jak Eceryday Carry, czyli przedmioty i produkty najbardziej potrzebne - noszone codziennie. Polska definicja to Ekwipunek dźwigany codziennie, zazwyczaj są to niewielkich rozmiarów i małej wagi rzeczy.
Przypuszczamy, że ilu survivalowców, żołnierzy, turystów, miłośników bushcraftu czy zwykłych miejskich spacerowiczów tyle rozwiązań EDC. Nie ma idealnego przepisu na EDC i prawda jest taka, że każdy metodą prób i błędów musi indywidualnie go sobie stworzyć. Przedstawimy Wam naszą propozycję i listę rzeczy, które znajdują się w naszym EDC survivalowo-turystycznym.
Torba EDC
W naszym przypadku EDC zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów, zawsze mamy go przy sobie. Założeniem naszego EDC jest, żeby w sytuacji, w której będziemy musieli pozbyć się plecaka EDC zostanie z nami. Jeżeli wyruszamy gdzieś w survival to zazwyczaj mamy ze sobą torbę biodrową Gekon, lub jakąś kieszeń Cargo przypiętą do paska czy systemu molle znajdującego się na plecaku. Zazwyczaj EDC przypinamy na rzep, by móc szybko w sytuacji zagrożenia ją odpiąć.
Co wchodzi w skład EDC?
Każdy z nas ma swoje EDC miejskie i na co dzień założymy się, że jest to telefon komórkowy, klucze, portfel, obecnie również maseczka :).
Filozofią EDC są przedmioty przede wszystkim:
- użyteczne,
- małe,
- lekkie,
- gotowe od razu do użycia.
Jeśli chodzi o nasze survivalowe EDC to na pewno znajduje się tam:
1) Nóż - to podstawa każdej naszej wyprawy. Można użyć go na wiele sposobów i służy nie tylko do krojenia czy przecinania, możesz otworzyć nim puszkę czy dokręcić śrubkę. Jeśli chodzi o nóż EDC to warto wybrać jego wersję składaną. Fajną alternatywą dla noża jest scyzoryk lub multitool. W tym drugim przypadku, poza funkcją noża będziesz miał jeszcze wiele innych przydatnych narzędzi. Jeszcze jedną alternatywą jest karta przeżycia, wiadomo, że profesjonalnego noża nie zastąpi, ale gdy nie masz przy sobie noża na pewno może Ci pomóc. Dodatkowo poza funkcją noża ma jeszcze wiele innych, sprawdź https://modernarmy.pl/pl/p/Karta-przezycia-Rescue-Card-Bushmen/239
2) Latarka - rzeczą oczywistą jest, że światło zawsze się przydaje, zwłaszcza jeżeli decydujemy się nocne wyprawy. Świetnie są małe wersje kieszonkowe. Pamiętaj tylko, żeby akumulator był naładowany lub miej gdzieś pod ręką zapasowe baterie :) Alternatywą dla latarki jest lightstick, którego główną zaletą jest waga, świeci przez ok. 5-6 h.
3) Ołówek i kawałek papieru - pamiętaj, że atrament z pióra czy długopisu pod wpływem wilgoci rozmaże się.
4) Zegarek - my bez niego się nie ruszamy. Ktoś zapyta po co mi zegarek jak mam telefon, a no po to, że telefony bardzo szybko się rozładowują, a warto wiedzieć którą mamy godzinę - jak daleko od obozowiska jesteśmy. Za pomocą zegarka (oczywiście ze wskazówkami) można wyznaczyć kierunki świata, wypasione wersje zegarków mają również kompasy.
5) Zapałka - chyba nie wymaga wyjaśnienia do czego może się przydać. Radzimy jednak abyś zdecydował się na zapałki - nie zapalniczkę. Klasyczne zapałki warto włożyć do woreczka strunowego na wypadek zamoczenia. Super rozwiązaniem jest też wieczna zapałka (https://modernarmy.pl/pl/p/Wieczna-zapalka-Bushmen/298), pamiętaj tylko żeby była zaopatrzona w benzynę!
6) Kompas - jeżeli masz większe EDC to warto go także tam umieścić, na wypadek gdybyś nie potrafił wyznaczać azymutu za pomocą zegarka albo go nie zabrał.
7) Taśma izolacyjna - jeżeli kompletujemy większe EDC to zawsze u nas się znajdzie, ma mnóstwo zastosowań jest lekka i niewielkich rozmiarów. Za jej pomocą naprawisz prawie wszystko, jest wytrzymała i wodoodporna. Jeżeli nie masz miejsca na taśmę warto mieć ze sobą sznurek lub linkę z paracordu.
8) Prezerwatywa - jest mała, lekka a zmieścić może nawet 1l wody.
9) Gwizdek - w sytuacjach zagrożenia z łatwością zasygnalizujesz, że potrzebujesz pomocy.
10) Apteczka - zawsze warto mieć pod ręką podstawowe leki (zwłaszcza te, które bierzesz codziennie) czy akcesoria do opatrzenia rany.
Na co zwrócić uwagę podczas kompletowania EDC?
Naszym zdaniem, najważniejszym kryterium jest wielkość i waga, EDC to nie plecak. Niejednokrotnie za EDC może posłużyć Ci wyłącznie kieszeń spodni czy kurtki. Powinieneś umieścić tam na prawdę tylko najważniejsze przedmioty, które pozwolą Ci przetrwać w sytuacji zagrożenia. EDC nie może Ci przeszkadzać i stanowić zbędnego balastu.
Czy to wszystko muszę mieć?
Absolutnie nie, jak już wspominaliśmy to co znajdzie się w EDC jest tylko i wyłącznie Twoim wyborem. Wszystkie rzeczy powinny być dostosowane do Twoich potrzeb, a także rodzaju aktywności jaki będziesz wykonywał oraz miejsca w jakie się udajesz. Możemy rozpisywać się i tworzyć listy niezbędnych produktów, ale prawda jest taka, że nie ma idealnego EDC. Oczywiście są przedmioty uniwersalne, które w każdych okolicznościach warto mieć, ale co to będzie zostawiamy już do Twojej decyzji.
Idealny EDC to ten dopasowany do Twoich potrzeb. Jasne, że warto sugerować się doświadczonymi podróżnikami, preppersami, survivalowcami czy żołnierzami, ale pamiętaj, że to co będzie im pasowało nie zawsze będzie dobre dla Ciebie.
Skompletowanie EDC wymaga na prawdę dużego doświadczenia dlatego, życzymy Wam powodzenia i miłego kompletowania :)