
Zima trochę nam odpuściła, ale w górach wciąż panują trudne warunki atmosferyczne, a IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, dlatego zdecydowaliśmy się na poruszenie mocno kontrowersyjnego tematu: CZY MOŻNA PIĆ WODĘ ZE ŚNIEGU? Jesteśmy bardzo ciekawi, co Wy o tym myślicie...
Co należy zrobić ze śniegiem ?
Wyobraź sobie, że znajdujesz się w warunkach mocno ekstremalnych, jesteś dobrze wyposażony/a w porządną odzież, sprzęt militarny i survivalowy. Warunki pogodowe pogarszają się z minuty na minutę, a Twoje zapasy wody są na wyczerpaniu, co zrobisz, żeby przetrwać?
Wiadomo, że do przetrwania niezbędna jest woda. Bez żywności jesteśmy w stanie przetrwać tygodnie, natomiast bez wody śmierć następuje po kilku dniach. Jedynym Twoim ratunkiem na przetrwanie jest śnieg, tylko co z nim zrobić? Zjeść? Podgrzać, zamienić w wodę i wypić?
Postępuj ostrożnie !
Przede wszystkim ze śniegiem należy postępować ostrożnie. Jak najbardziej może on stanowić źródło zaopatrzenia w wodę, ale np. włożenie go bezpośrednio do ust zaspokoi szybko Wasze pragnienie natomiast może też odmrozić usta, wyziębić i ochłodzić organizm, a tym samym pozbawić Cię ostatnich rezerw energii przeznaczonych na powrót do schroniska. Dlatego lepiej śnieg stopić, a następnie go wypić! Jeśli masz możliwość wyboru śnieg czy lód - zawsze wybieraj lód, ponieważ zawiera on mniej zanieczyszczeń oraz z takiej samej objętości śniegu i lodu - z lodu otrzymasz więcej wody. SPOSOBY JAK UZYSKAĆ WODĘ ZE ŚNIEGU I LODU.
- W celu stopienia śniegu lub lodu możesz zrobić niewielki otwór np. pod pachą koszulki, w poszwie lub innej tkaninie. Do jej środka włóż jak najwięcej śniegu i przy ognisku podgrzej podstawiając pod tkaninę naczynie, w którym będzie zbierała się woda (o rozpalaniu ogniska na śniegu będzie kolejny wpis).
- Do gotującej się niewielkiej ilości wody, dodawaj śnieg lub lód. Pamiętaj, żeby naczynie stało na niewielkim ogniu i mieszaj zawartość.
- W przypadku, kiedy nie masz dostępu do ognia, śnieg lub lód możesz roztopić ciepłem ciała. Do pojemnika włóż śnieg lub lód, owiń w materiał i przykładaj do ciała, nie przyciskaj jednak do skóry. Lepiej niż pojemnik na pewno sprawdzi się woreczek foliowy. Żeby przyspieszyć proces topnienia potrząsaj pojemnikiem.
Pamiętaj, żeby nie jeść niestopionego śniegu lub lodu, a rozpuszczoną ciecz pozostaw chwilę do odstania, aby wszystkie nieczystości osiadły na dnie naczynia.
Podsumowanie
Opisane przez nas sposoby są chyba najbardziej powszechnymi. Jesteśmy ciekawi Waszych doświadczeń w warunkach survivalowych, jakiego sprzętu wojskowego, militarnego czy taktycznego używacie, aby przetrwać. Czy znaleźliście się kiedyś w sytuacji, w której zabrakło Wam wody? Co zrobiliście? Co myślicie o piciu wody pochodzącej ze stopionego śniegu i lodu?
Część sprzętu survivalowego, odzieży wojskowej, plecaków wojskowych, toreb taktycznych i sprzętu taktycznego znajdziecie w naszym sklepie militarnym.
de foxe
Znakomity pomysł pić destylowaną wodę.
Ceaggeshy
cheap generic cialis The ChIP assay was also used to examine binding of TFIIB to the GAPDH promoter positive control and to exon 1 of CNAP1 negative control as described in Materials and Methods