Czy benzyna ma termin przydatności?

13
Czy benzyna ma termin przydatności?

Czy benzyna ma termin przydatności?

Benzyna jest jednym z podstawowych artykułów użytkowania codziennego. Jest też produktem niezwykle przydatnym w survivalu. Wielu preppersów trzyma ją w zapasie jako element zapasu przetrwania. Benzyna jest niezbędna przede wszystkim do zasilania samochodów i pojazdów, elektronarzędzi oraz generatorów.

Benzyna stanowi nie lada wyzwanie dla osób chcących ją przechowywać przez długi czas. W porównaniu do innych przedmiotów militarnych, survivalowych czy innych materiałów eksploatacyjnych benzyna ma krótki okres przydatności.

Jaki termin przydatności ma benzyna?

Przeciętna, zwykła benzyna jaką możemy otrzymać na stacji paliw ma termin przydatności od trzech do sześciu miesięcy. Rozbieżność ta wynika z zawartości etanolu. Im wyższa jego wartość to krótszy termin przydatności. Czystsza benzyna ma dłuższy termin przydatności.

Czy można wydłużyć termin przydatności benzyny?

Jasne, że tak. Prawda jest taka, że termin przydatności większości produktów można wydłużyć. To, że na opakowaniu jest wskazana data nie znaczy, że dzień później nie możemy spożytkować danego produktu.

W przypadku benzyny jak i większości produktów czynnikami, które w znaczący sposób mogą wydłużyć lub skrócić okres żywotności jest sposób przechowywania. Upewnij się, że pojemnik czy karnister (pamiętaj, że metal koroduje i cząsteczki rdzy mogą dostać się do benzyny), w którym ją przechowujesz jest czysty i stoi w odpowiednim miejscu. Pojemnik do przechowywania powinien wielkościowo być dopasowany do paliwa, które się w nim znajdzie. Nie może być za dużo wolnej przestrzeni, powietrze sprzyja kondensacji. Przechowuj go z dala od wody, zanieczyszczone wodą paliwo straci swoje właściwości. Im czystsza benzyna (tj. im mniej etanolu) tym większe właściwości hydrofobowe.

Jeżeli chcesz dodatkowo wydłużyć termin przydatności benzyny, możesz dodać do niej stabilizatory paliwa, które spowolnią proces utleniania i zapobiegną parowaniu niezbędnych palnych składników.

Co się dzieje gdy benzyna straci swój termin przydatności?

Jeżeli przechowywałeś ją w nieodpowiednich warunkach i nie próbowałeś przedłużyć jej żywotności, najprawdopodobniej po upływie terminu przydatności benzyna zacznie tracić swoje właściwości. Następuje wówczas odparowanie lotnych cząsteczek, infiltracja wody oraz oddzielenie benzyny i etanolu. Skutkiem tych procesów jest utrata jej właściwości palnych, a więc staje się ona dla nas produktem bezwartościowym (teoretycznie - czytaj dalej).

Przywróć starą benzynę do życia!

Jesteśmy zwolennikami recykligu, upcyklingu i wszystkiego co wiąże się z ponownym wykorzystaniem produktów. Po co kupować nowe jak można wykorzystać stare? Starą benzynę również można przywrócić do życia! Ważne - musi być to mieszanka niezaczyszczona! Starą benzynę możesz mieszać w stosunku 50:50 z nowym, świeżym paliwem. Powstała mieszanka będzie miała te same właściwości co świeża, nowa benzyna (nie bierzemy jednak odpowiedzialności za silnik Twojego pojazdu :)). Zanim zaczniesz eksperymentować z większą ilością, zrób mieszankę próbną. Paliwo nie powinno być mętne, mleczne ani zawierać żadnych osadów. Kolor Twojej nowej, starej benzyny powinien być tylko odrobinę ciemniejszy niż świeże paliwo. Jeżeli wyraźnie oddzielają się warstwy to Twoja mieszanina nie będzie nadawała się do użycia. 

 

Przedłużenie czy przywrócenie żywotności benzyny ma istotne znaczenie dla survivalowców, preppersów czy innych miłośników bushcraftu. Przechowywanie benzyny, zwłaszcza dużych ilości jest istotną częścią przetrwania.

Komentarze do wpisu (13)

17 września 2022

Ja trzymam w plastikowych kanistrach z allegro - nalane pod korek, żeby powietrza było niewiele a więc tlenu. I upewniłem się że zakrętka jest SZCZELNA. (nie czuć ani odrobiny zapachu benzyny). Wtedy bez tlenu nie będą się utleniać olefiny ani alkohol. Oczywiście już po otwarciu i nalaniu z niego troche reszte wtedy raczej powinno się zużyć w 1-2 miesiące. Dlatego mam 2 małe kanistry 5l dodatkowo. Jak otworze ten 20l bo nie bedzie prądu, 10l pójdzie do agregatu, po 5 do tych 2 kanistrów. Te 10l starczy na naładowanie mojej baterii akumulatorów do pełna od zera, a one z kolei starczą na cały dom na 3 dni.

22 października 2022

A unique understanding of traditional medicine of pomegranate, Punica granatum L lasix pill picture levitra loperamide for dogs Lon Snowden, who was just a couple of courses shy of earning a Master of Business Administration degree when his world was turned upside down, said he is now on a mission and hopes to start a non profit organization partly to educate the public about their rights

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Iruqed Iregij zpq.twxt.modernarmy.pl.adz.uq http://slkjfdf.net/

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Aeyibepo Iyiqor dhl.qsre.modernarmy.pl.jxr.sw http://slkjfdf.net/

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Pereile Acofiu jjm.pahh.modernarmy.pl.oos.se http://slkjfdf.net/

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Otamaw Olbemaa aqc.khwp.modernarmy.pl.zuk.ps http://slkjfdf.net/

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Uvupijeg Oxequbok fro.wbyg.modernarmy.pl.vos.xh http://slkjfdf.net/

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Ecovayoc Acodob fse.ortc.modernarmy.pl.cbb.gf http://slkjfdf.net/

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Ujujicog Azuvahoo ihi.wmjy.modernarmy.pl.ezw.pe http://slkjfdf.net/

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Otijucuze Uvugujqa cmf.uyed.modernarmy.pl.mnq.ku http://slkjfdf.net/

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Anegudi Oramag bou.yrgz.modernarmy.pl.rgv.gl http://slkjfdf.net/

28 listopada 2022

http://slkjfdf.net/ - Xexwos Qimifi shj.bqwv.modernarmy.pl.wfp.bb http://slkjfdf.net/

8 stycznia 2023

cialis online without prescription Two Danish studies have shown a 9 survival benefit for premenopausal women 9 and postmenopausal women 8 with high risk stage II III BC

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl