20 sposobów na wykorzystanie folii aluminiowej w warunkach survivalowych

0
20 sposobów na wykorzystanie folii aluminiowej w warunkach survivalowych

Kosztuje kilka złoty, można dostać ją praktycznie w każdym sklepie spożywczym i ma mnóstwo zastosowań, nie tylko jako folia spożywcza - FOLIA ALUMINIOWA, sprawdź jak można ją wykorzystać w warunkach survivalowych.

Nasze propozycje na wykorzystanie folii aluminiowej:

1) Ułatwia sprzątanie. W sytuacji gdy nie ma wody lub zależy Ci na czasie możesz folią wyłożyć naczynie żeliwne, piekarnik holenderski dzięki czemu cały tłuszcz i resztki jedzenia zostaną na folii. Folię wyrzucisz a Twój sprzęt nie będzie wymagał mycia.

2) Stwórz akcesoria kuchenne. Odpowiednio zwijając folię możesz stworzyć jednorazowe naczynia takie jak np. miski, talerze, kubki, garnki czy sztućce.

3) Zbuduj piekarnik solarny lub kuchenkę. Do jego wykonania potrzebne będą Ci tylko dwa kartony (mniejszy i większy, mniejszy pomalowany na czarno), folia aluminiowa oraz przezroczyste wieczko. Mniejsze, czarne pudełko pochłania energię słoneczną, większe wyłożone folią aluminiową trzyma ciepło. Wieczko dodatkowo będzie trzymało ciepło, temperatura wewnątrz może osiągnąć nawet 160°C. W takim piecyku w ciągu dwóch godzin można zagotować 10 litrów wody.

Jeśli nie posiadasz kartonu i znalazłeś się w warunkach survivalowych, wystarczy, że z patyczków ułożysz klatkę i wyłożysz ją folią.

4) Podtrzymuj ogień. Za pomocą folii możesz ogień osłonić przed wiatrem, budując "ścianę".

5) Zbieraj wodę deszczową. Folii aluminiowej możesz użyć do zbierania wody deszczowe. Możesz wykonać z niej naczynie lub zrobić lejek, który będzie odprowadzał wodę do naczynia.

6) Popraw warunki oświetleniowe swojego miejsca biwakowego. Rozłóż folię obok latarki, latarni czy innego źródła światła i skieruj folię w wybranym kierunku.

7) Sygnalizacja ratunkowa. W sytuacjach zagrożenia folii możesz użyć jako sygnalizacji ratunkowej, możesz użyć jej jako lusterka sygnalizacyjnego.

8) Oznacz drogę do swojego obozowiska. Folia może być przydatna by oznaczyć drogę powrotną do swojego miejsca biwakowania. Sposób ten przydatny jest zwłaszcza w nocy. Przywiązane kawałki folii do gałęzi będą odbijały światło latarki i z łatwością wrócisz do obozowiska.

9) Wysusz swoje ubrania. Na pewno podczas długich wypraw niejednokrotnie zdarzy Ci się przemoknąć. Świetnie jeśli miałeś schowany suchy komplet odzieży, jeżeli nie - rozłóż folię a na niej ubrania - przyspieszy proces suszenia.

10) Chroń swoje przedmioty przed wilgocią. Owiń najcenniejsze i najbardziej narażone przedmioty i akcesoria folią.

11) Stwórz pierścienie ściekowe. Jeżeli śpisz w namiocie, hamaku czy tarpie możesz z folii stworzyć pierścienie ściekowe, które będą odprowadzały wodę z dala od Twojego miejsca noclegowego. Dzięki temu po deszczowej nocy nie obudzisz się w kałuży.

12) Ogrzej się. Znajdź kamienie i ogrzej je, następnie zawiń w folię aluminiową i połóż w śpiworze - posłużą jako termofor.

13) Izoluj śpiwór. Jeżeli śpisz na ziemi (czego nigdy nie polecamy) rozłóż folię pod śpiworem - ochroni go przed wilgocią i będzie odbijała ciepło wydzielane przez Twoje ciało.

14) Przynęta wędkarska. Za pomocą folii aluminiowej możesz zrobić haczyk na ryby lub spławik, który kołysząc się na wodzie będzie odbijał promienie słoneczne i przyciągał ryby.

15) Odstraszacz ptaków. Jeżeli biwakujesz w lesie lub sadzie, gdzie masz dostęp do owoców jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz miał kompanów do posiłku. Aby uniknąć niechcianych gości, możesz przywiązać paski folii do gałęzi aby odstraszyć ptaki.

16) Przechowuj żywność. Folia aluminiowa może przydać się podczas przechowywania żywności. Są sytuacje w których długo biwakujesz w jednym miejscu. Możesz wówczas wykopać dołek, wyłożyć go kamieniami, włożyć tam żywność zapakowaną w folię i przysypać ziemią. W ten sposób bezpiecznie przechowasz swoje zapasy.

17) Pomoc w rozpalaniu ognia. Wielu survivalowców do wzniecenia ognia używa podpałek z wazeliną, jeżeli położysz taką podpałkę na folii płomień będzie palił się dłużej. Ten sposób świetnie sprawdza się również w mokrym otoczeniu.

18) Napraw swoje wyposażenie. Folia aluminiowa może przydać się również w sytuacji kiedy Twoja butelka albo manierka zostanie uszkodzona. Jeżeli połączysz folię z sokiem sosnowym posłuży do uszczelnienia pojemników. Folia aluminiowa wzmacnia również sygnał antenowy.

19) Ostrzałka. Przy pomocy folii aluminiowej naostrzysz swoje nożyczki, wystarczy przeciąć kilka razy kawałki folii.

20) Odrdzewiacz. Folię aluminiową możesz użyć jako odrdzewiacz, wystarczy potrzeć metal a rdza zniknie.

            Niejednokrotnie pakując plecak musimy ograniczyć jego zawartość. Jak widać nie musisz zabierać wielu przedmiotów aby przetrwać, wybieraj te najbardziej potrzebne i te które mają mnóstwo zastosowań jak folia aluminiowa. Może macie jeszcze jakieś pomysły jak ją wykorzystać?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl